Ο Απόλλων Πόντου είχε μεγάλη ευκαιρία στην εξ αναβολής αναμέτρηση με την Καβάλα να πάρει μια σημαντική βαθμολογική ανάσα στην ουρά της βαθμολογίας και φυσικά δεν την άφησε να περάσει ανεκμετάλλευτη καθαρίζοντας το ματς από το πρώτο μέρος.

Η ομάδα του Απόλλωνα Πόντου είχε φτάσει το σκορ στα επίπεδα του 5-0 από το πρώτο 45λεπτο.

Φράγκος και Ζαχαράκης στο 16′ και στο 19′ αντίστοιχα διαμόρφωσαν σχετικά γρήγορα το 2-0, με τον Σουντουρά στο 26′ να σημειώνει το τρίτο γκολ.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους ο Αμαραντίδης στο 38′ και ο Σουντουρά με δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 40′ ανέβασαν το σκορ στο 5-0.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι άφησαν το πόδι από το γκάζι σκοράροντας δύο τέρματα με τον Ενομό στο 66′ και στο 75′ που διαμόρφωσαν το τελικό 7-0.

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Πίτκας (77′ Πολίτης), Μαλουμαντσόκο, Σουντουρά, Ενομό, Μπαργκάν (46′ Δαλιανόπουλος), Παπαϊωάννου (46′ Ξιφιλίνος), Καλογέρης, Ζαχαράκης, Αμαραντίδης, Φράγκος, Ελλέ.

Καβάλα (Καραμπιμπέρης): Παπαποστόλου, Χατζηγεωργίου, Κλεπουσνιώτης, Θαλλασινός, Γιαννάκος, Λαμπαδίτης, Βορδοναράκης, Περτζεμλίδης, Ταχτατζίδης (77′ Δραγανίδης), Απόσογλου, Καμαρίδης.