Οι Ατρόμητοι ηττήθηκαν με 50-59 από την ΑΓΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι εξόριστοι από το γήπεδό τους Ατρόμητοι, έφτασαν πιο κοντά από οποιαδήποτε άλλο αγώνα στην πρώτη τους φετινή νίκη, ωστόσο λύγισαν στα τέσσερα τελευταία λεπτά από την ΑΓΕ Πιερίας, η οποία κατέκτησε το δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα.

Οι ταλαιπωρημένοι τόσο από το γηπεδικό τους πρόβλημα όσο και από τον κορονοϊό, Ατρόμητοι παραμένουν ουραγοί στη βαθμολογία με οκτώ ήττες σε ισάριθμους αγώνες με την ΑΓΕ Πιερίας να παραμένει στην έβδομη θέση με τρεις νίκες και έξι ήττες.

Η ΑΓΕ Πιερίας ήταν ελαφρώς καλύτερη από τους Ατρόμητους στο πρώτο δεκάλεπτο, γεγονός που της επέτρεψε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ και να κλείσει την περίδο προηγούμενη με 7-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κώστα Λαδά ανέβασαν την απόδοσή τους ισορροπώντας το παιχνίδι, με τη φιλοξενούμενη ωστόσο να παραμένει μπροστά στο σκορ με την συμπλήρωση είκοσι λεπτών αγώνα με 18-21.

Ισορροπημένο ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ το οποίο διαμορφώθηκε σε 38-39.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με τους Ατρόμητους να προηγούνται με 47-45 τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, αλλά σε εκείνο το σημείο η ΑΓΕ Πιερίας έτρεξε ένα σερί δέκα πόντων, για να φτάσει στη νίκη με το τελικό 50-59.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Καρυπίδης.

Δεκάλεπτα: 7-13, 18-21, 38-39, 50-59.