Ο Αετός Κιλκίς ηττήθηκε με 66-71 από τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε μία αναμέτρηση γεμάτη ανατροπές, η μπίλια έκατσε στον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών, ο οποίος επέστρεψε στις νίκες μετά την εντός έδρας ήττα από την Αλεξάνδρεια, με τον Αετό Κιλκίς να γνωρίζει την τρίτη συνεχόμενη ήττα του.

Ο Αετός Κιλκίς υποχώρησε στην έκτη θέση με απολογισμό τρεις νίκες και πέντε ήττες, όσες έχει και ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών ο οποίος σκαρφάλωσε στην έκτη θέση.

Ιδιαίτερα παραγωγικός ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών, ο οποίος σημείωσε είκοσι τρεις πόντους και κατάφερε να προηγηθεί με 14-23.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στον Αετό Κιλκίς, ο οποίος όρθωσε τείχος στην άμυνά του, περιορίζοντας τους αντιπάλους του στους τέσσερις πόντους, εκμεταλλεύτηκε και επιθετικά την αμυντική του λειτουργία σημειώνοντας είκοσι τρεις και προηγήθηκε στο πρώτο μισό της αναμέτρησης με 37-27.

Οι ανατροπές συνεχίστηκαν και στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς ο Μέγας Αλέξανδρος σκόραρε κατά ριπάς σημειώνοντας είκοσι οκτώ πόντους και όχι μόνο κάλυψε το διψήφιο προβάδισμα του γηπεδούχου, αλλά πήρε και μία διαφορά τεσσάρων πόντων με το σκορ να διαμορφώνεται σε 51-55.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών να είναι αυτός που πήρε στα χέρια του το ροζ φύλλο αγώνα, με το τελικό 66-71.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Καρυπίδης.

Δεκάλεπτα: 14-23, 37-27, 51-55, 66-71.