Ο Άθλος Αλεξάνδρειας επικράτησε με 101-47 της Γουμένισσας, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Για μία ακόμη αγωνιστική ο Άθλος Αλεξάνδρειας μετέτρεψε τον αγώνα του σε παράσταση για ένα ρόλο, καθώς δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Γουμένισσα να αμφισβητήσει την κυριαρχία του, κατακτώντας άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα με εμφατικό τρόπο.

Η ομάδα του Βασίλη Αγγέλη με αυτήν τη νίκη ολοκλήρωσε πρώτη και αήττητη τον πρώτο γύρο, έχοντας μάλιστα σημειώσει σχεδόν διπλάσιους πόντους απ’ όσους έχει δεχτεί και προβάλλει ως το ακλόνητο φαβορί για την πρώτη θέση στον όμιλο, ενώ η Γουμένισσα παρέμεινε στην όγδοη θέση με απολογισμό δύο νίκες κι έξι ήττες.

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας μπήκε στην αναμέτρηση με το πόδι στο γκάζι, πραγματοποιώντας το πιο παραγωγικό του δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 29-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Γουμένισσα παρουσιάστηκε βελτιωμένη επιθετικά, ωστόσο η διαφορά αυξήθηκε καθώς ο γηπεδούχος συνέχισε να βομβαρδίζει το αντίπαλο καλάθι με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 52-29.

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα του αγώνα, με τη διαφορά να ξεπερνά τους τριάντα πόντους και τους παίκτες της ομάδας της Αλεξάνδρειας να κλείνουν την περίοδο με το υπέρ τους 77-41.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Άθλο Αλεξάνδρειας να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 101-47.

Διαιτητές: Ντόγκας – Μελανίδης.

Δεκάλεπτα: 29-11, 52-29, 77-41, 101-47.