Ο Σκυδραϊκός επικράτησε με 62-57 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Σκύδρας, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Σκυδραϊκός κατάφερε να κάνει την ανατροπή στην ανατροπή που είχε πετύχει νωρίτερα ο Ζαφειράκης Νάουσας και να σημειώσει την τέταρτη συνεχόμενή του νίκη, η οποία τον βάζει για τα καλά στο παιχνίδι της διεκδίκησης της δεύτερης προνομιούχου θέσης, η οποία οδηγεί στα play offs για την ανάδειξη του πρωταθλητή.

Μετά από αυτήν τη νίκη ο Σκυδραϊκός ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με απολογισμό πέντε νίκες και τρεις ήττες, όσες έχει και ο Ζαφειράκης Νάουσας ο οποίος υποχώρησε στην τέταρτη θέση.

Ο Σκυδραϊκός ήταν κυρίαρχος στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, καθώς κατάφερε να σημειώσει υπερδιπλάσιους πόντους από τον αντίπαλό του και να προηγηθεί με 21-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ζαφειράκης Νάουσας αντέδρασε, καθώς ισορρόπησε το παιχνίδι, βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση από το γηπεδούχο και μείωσε στο ημίχρονο σε 32-26.

Οι παίκτες του Νίκου Τούφα συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου όχι μόνο μείωσαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά, αλλά κατάφεραν να προηγηθούν και με τρεις πόντους (43-46) στην ολοκλήρωσή του.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Σκυδραϊκός έβγαλε αντίδραση και με όπλο την άμυνά του απάντησε με το ίδιο νόμισμα στον Ζαφειράλη, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 62-57.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 21-10, 32-26, 43-46, 62-57.