Ο Βαφύρας ηττήθηκε με 62-72 από τον Αιγινιακό, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Παρά το γεγονός ότι ο Βαφύρας κατάφερε να «σπάσει» τη γραμμή Μαζινό του Αιγινιακού, σκοράροντας επτά περισσότερους πόντους σε σχέση με το πόσους δεχόνταν μέχρι σήμερα η ομάδα της βόρειας Πιερίας, έχασε την επαφή με το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Δημήτρη Ροδά να παρουσιάζονται κατά δέκα περισσότερους πόντους πιο παραγωγικοί από το δικό τους επιθετικό μέσο όρο και να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα που τους διατηρεί στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Μετά από αυτήν την ήττα ο Βαφύρας παρέμεινε στην όγδοη θέση με τρεις νίκες και πέντε ήττες, με τον Αιγινιακό να εξακολουθεί να βρίσκεται στο τέταρτο σκαλοπάτι του βαθμολογικού πίνακα με έξι νίκες και δύο ήττες, με αμφότερες τις ομάδες να έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Αιγινιακό να προηγείται στην ολοκλήρωσή του μα βραχεία κεφαλή (16-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος παρουσιάστηκε βελτιωμένος επιθετικά, περιορίζοντας τους αντιπάλους του στους έντεκα πόντους και συνεχίζοντας στην επιθεση εξίσου παραγωγικά με το πρώτο πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 27-35.

Καλύτερη ήταν η ομάδα της βόρειας Πιερίας και στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να εδραιώσει το προβάδισμά της σε διψήφιο επίπεδο και το σκορ στο τέλος της περιόδου να διαμορφωθεί σε 42-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βαφύρας προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, με τον Αιγινιακό να διαχειρίζεται και να διατηρεί το προβάδισμά, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 62-72.

Διαιτητές: Χρυσάφης – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 16-17, 27-35, 42-56, 62-72.