Ο ΠΑΟΚ Αλμωπίας ηττήθηκε με 35-86 από τον Πιερικό Αρχέλαο, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αριδαίας, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο ΠΑΟΚ Αλμωπίας «πλήρωσε τα σπασμένα» της ήττας του Πιερικού Αρχέλαου από τον Βατανιακό, καθώς η ομάδα της Κατερίνης έδειξε να αντιδρά μετά την ήττα του περασμένου Σαββάτου, μπήκε αποφασισμένη να μην επιτρέψει στους αντιπάλους της να της αμφισβητήσουν την υπεροχή και κυριαρχώντας από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού έφτασε με μία εύκολη και δίκαιη επικράτηση.

Μετά από αυτήν την ήττα ο ΠΑΟΚ Αλμωπίας με μία νίκη και οκτώ ήττες βρίσκεται στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο Πιερικός Αρχέλαος με απολογισμό έξι νίκες και δύο ήττες βρίσκεται στην τρίτη θέση με έξι νίκες και δύο ήττες κι αν επικρατήσει στον εξ αναβολής αγώνα της Τετάρτης κόντρα στον Βαφύρα θα σκαρφαλώσει στη δεύτερη προνομιούχο θέση.

Ο Πιερικός Αρχέλαος κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να επιτρέψει στον ΠΑΟΚ Αλμωπίας να ευστοχήσει μόλις σε μία προσπάθεια εντός παιδιάς, γεγονός που είχε ως συνέπεια να αποσπαστεί από νωρίς στο σκορ και να προηγηθεί με 2-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος παρουσιάστηκε βελτιωμένος επιθετικά, ωστόσο οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη συνέχισαν να σκοράρουν με την ίδια συνέπεια κι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ τους 18-42.

Με την ομάδα της Κατερίνης να σκοράρει για τρίτο δεκάλεπτο περισσότερους από είκοσι πόντους, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους σαράντα και το σκορ διαμορφώθηκε σε 27-67.

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα του αγώνα, με τον Πιερικό Αρχέλαο να συνεχίζει να διευρύνει το προβάδισμά του και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 35-86.

Διαιτητές: Μητώνας – Χάνος.

Δεκάλεπτα: 2-21, 18-42, 27-67, 35-86.