Ο Εργόναθλος Πολυκάστρου επικράτησε με 70-62 του Εδεσσαϊκού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πολυκάστρου, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Παρά το γεγονός ότι ο Εδεσσαϊκός ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα οκτώ πόντων, ο Εργόναθλος Πολυκάστρου κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα ολοκληρώνοντας νικηφόρα τον πρώτο γύρο.

Μετά την σημερινή νίκη ο Εργόναθλος Πολυκάστρου βρίσκεται στην πέμπτη θέση με πέντε νίκες και τέσσερις ήττες, με τον Εδεσσαϊκό να είναι έκτος με τέσσερις νίκες και πέντε ήττες.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Εδεσσαϊκό να το ολοκληρώνει προηγούμενος με 10-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, καθώς κράτησε τον αντίπαλό του σε μονοψήφιο σκορ και σε συνδυασμό με τους είκοσι τέσσερις πόντους που σημείωσε πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 19-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Εργόναθλος Πολυκάστρου εμφανίστηκε μεταμορφωμένος επιθετικά, και παρά το γεγονός ότι ο Εδεσσαϊκός σημείωσε είκοσι πόντους, κατάφερε να μειώσει σε 48-57 χάρη στους είκοσι εννέα που σημείωσε.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Παπαδόπουλου περιόρισαν μόλις στους πέντε πόντους τους αντιπάλους τους και συνεχίζοντας να παραμένουν συνδεδεμένοι με το αντίπαλο καλάθι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 70-62.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Θεοδωρίδης.

Δεκάλεπτα: 10-13, 19-37, 48-57, 70-62.