Ο Πιερικός ηττήθηκε με 1-3 σετ από τον Πήγασο Πολίχνης, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Pre League Ανδρών.

Η ομάδα του Κώστα Σαρρή άρχισε ιδανικά το παιχνίδι, κατακτώντας τον πρώτο σετ με 25-22 σε 25 λεπτά. Μετά το ξεκίνημα και το 7-8, οι Κατερινιώτες πέρασαν μπροστά τρέχοντας ένα επιμέρους σερί 9-4 και κάνοντας το 16-12. Η διαφορά αυξήθηκε στο +5 για τον Πιερικό (21-16) για να κλείσει το σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ οι Θεσσαλονικείς επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους χωρίς να αφήσουν περιθώρια στους γηπεδούχους. Ο Πήγασος προηγήθηκε με 5-8 και η διαφορά στη συνέχεια μεγάλωσε υπέρ του και διαμορφώθηκε στο +8 (10-16) και (13-21). Έτσι, το τελικό 19-25 ήταν η φυσιολογική κατάληξη, με τον Φοίνικα να επικρατεί σε 24 λεπτά.

Στο τρίτο σετ ο Πήγασος προηγήθηκε 6-8 και στη συνέχεια άνοιξε την ψαλίδα κατά τέσσερις πόντους (12-16). Όμως ο Πιερικός αντεπιτέθηκε και έφτασε το σετ στον πόντο (20-21). Η προσπάθεια για αντεπίθεση έμεινει στη μέση για την ομάδα του Πιερικού καθώς ο σύλλογος της Πολίχνης με τέσσερις συνεχόμενους πόντους πήρε το σετ με 20-25 σε 26 λεπτά, κάνοντας το 1-2.

Το τέταρτο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Πιερικό να μην έχει τη δυνατότητα να παρακολουθήσει τον ρυθμό του Πήγασου ο οποίος μετά το 6-8, ξέφυγε με 6 πόντους (10-16) και “πέταξε” προς τη νίκη, φτάνοντας στο 11-21 και στο τελικό 15-25 σε 23 λεπτά.

Η ήττα αυτή δεν άλλαξε κάτι βαθμολογικά για τον Πιερικό ο οποίος ήταν σίγουρο ότι θα συνεχίσει στη β’ φάση της Pre League μαζί με την Κομοτηνή, έναν εκ των Άρη ή Άθλου Ορεστιάδας και τους Πανιώνιο, Πανερυθραϊκό και ΑΟ Αιγιαλέων.

Η πρώτη φάση του Β’ ομίλου της Pre League Ανδρών ολοκληρώνεται την προσεχή Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου με τον Πιερικό να αγωνίζεται εκτός έδρας κόντρα στον πρωτοπόρο Αριστοτέλη Σκύδρας.