Ο Παναθηναϊκός νίκησε (3-0 σετ) εύκολα την Οστάνδη στο κλειστό του Αγίου Θωμά στα πλαίσια του πρώτου αγώνα της φάσης των «16» του Challenge Cup Γυναικών. Αύριο στις 15:30 ο επαναληπτικός και πάλι στο Μαρούσι!

Χωρίς αντίπαλο οι παίκτριες του Απόστολου Οικονόμου, διέλυσαν με 3-0 σετ την Οστάνδη και πλέον χρειάζονται μόλις δύο σετ για να «σφραγίσουν» την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στην Ελλάδα και στο κλειστό του Άγιου Θωμά (15/12, 15:30), καθώς οι Βέλγοι έκαναν το σχετικό αίτημα λόγω της κατάστασης που έχει περιέλθει το Βέλγιο λόγω του κορωνοϊού.

Το παιχνίδι ξεκίνησε νωχελικά για τις δύο ομάδες, με αρκετά λάθη εκατέρωθεν και την Οστάνδη να επιτίθεται κυρίως από τα άκρα, όπου ο Παναθηναϊκός δεν είχε αντίδραση. Οι δύο ομάδες βάδιζαν πόντο-πόντο, όμως οι Βελγίδες με ένα μικρό σερί έφτασαν στο +3 (5-8). Το «τριφύλλι» πήρε το πρώτο του προβάδισμα με πρωταγωνίστρια τη Στεπανένκο (11-10), ενώ τα καλά σερβίς της Μάρετ Γκρόθες έδωσαν ρυθμό στην ομάδα και με ένα σερί 6-0 πήρε αέρα 4 πόντων (14-10). Οι παίκτριες της Οστάνδης δεν είχαν απαντήσεις στις πολύ καλές επιθέσεις των «πράσινων», με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και το +8 (22-14). Τα «φίνα κορίτσια» από τη στιγμή που πήραν το προβάδισμα δεν έδωσαν δικαιώματα στις αντιπάλους τους και το πρώτο σετ κατέληξε με σχετική ευκολία στον Παναθηναϊκό (25-17).

Με μπλοκ της Μαργκαρίτα Στεπανένκο, οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 5-3 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Ο πρώτος χρόνος της Τζένιφερ Κρος έφερε την διαφορά για πρώτη φορά στους τρεις πόντους (7-4). Το «τριφύλλι» συνέχισε να ελέγχει την εξέλιξη του σετ, με το προβάδισμα να διευρύνεται στους πέντε (12-7) και τον τεχνικό της Οστάνδης να καλεί τάιμ άουτ. Οι παίκτριες του Απόστολου Οικονόμου συνέχισαν να ανεβάζουν ρυθμό, με την διαφορά να εκτοξεύεται στους εννιά (18-9). Το δεύτερο σετ ήταν ένας «πράσινος»… μονόλογος, με τις παίκτριες του Παναθηναϊκού να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ και τελικά να κάνουν το 2-0 με 25-10.

Το «τριφύλλι» μπήκε δυνατά και στο τρίτο σετ, θέλοντας να τελειώσει το ματς όσο ταχύτερα γίνεται (6-2). Με δυνατό χτύπημα της Χαντάβα, οι «πράσινες» έφτασαν στο +6 (10-4) ελέγχοντας απόλυτα (και) το τρίτο σετ. Η Κρος κέρδισε ακόμη μία «μάχη» πάνω στο φιλέ και εκτόξευσε την διαφορά στους οκτώ (14-6). Ο Απόστολος Οικονόμου, στην συνέχεια του σετ, έκανε ροτέισον περνώντας στην αναμέτρηση τις Καραγκούνη, Μεταξά, Παπαστεργίου, Κωνσταντέλλου και Τσιτσιγιάννη, θέλοντας παράλληλα να ξεκουράσει τις βασικές παίκτριες ενόψει της αυριανής αναμέτρησης. Οι «πράσινες» έφτασαν σε διπλό σκορ (18-9) έχοντας ουσιαστικά «κλειδώσει» την νίκη. Εν τέλει, το «τριφύλλι» κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-12 και πανηγύρισε μία άνετη νίκη που λογικά θα του δώσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup.

Τα σετ: 25-17, 25-10, 25-12 σε 61′.