Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών ηττήθηκε με 56-71 από τον Άθλο Αλεξάνδρειας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Το απόλυτο νικών συνέχισε ο Άθλος Αλεξάνδρειας στα Γιαννιτσά κερδίζοντας τον τοπικό Μέγα Αλέξανδρο και πετυχαίνοντας το 7/7. Από την άλλη η γηπεδούχος ομάδα γνώρισε την πέμπτη ήττα της ύστερα από επτά αναμετρήσεις.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών με όπλο την άριστη αμυντική του λειτουργία κράτησε σε πολύ χαμηλά επίπεδα την επιθετική δράση του πρωτοπόρου ο οποίος σκόραρε μόλις εννέα πόντους, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν δεκατέσσερις και να κλείνουν την περίοδο έχοντας το προβάδισμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τα δόντια τους και ανέβασαν στροφές πετυχαίνοντας είκοσι τέσσερις πόντους, με την γηπεδούχο ομάδα όμως από την πλευρά της να είναι και εκείνη παραγωγική στην επίθεση και το ημίχρονο να βρίσκει τον Άθλο να προηγείται με το ισχνό +4 (29-33).

Στην τρίτη περίοδο, ο Μέγας Αλέξανδρος συνέχισε την αντίστασή του απέναντι στον πρωτοπόρο, δεν τον άφησε να ξεφύγει πολύ και έκλεισε την περίοδο μένοντας πίσω μόλις για έξι πόντους και κρατώντας ζωντανές τις ελπίδες του για τη νίκη (45-51).

Η γηπεδούχος ομάδα στην τελευταία περίοδο συνέχισε την υπερπροσπάθειά της όμως λύγισε από την ανωτερότητα του αντιπάλου, με τον Άθλο να διευρύνει το προβάδισμά του και να φτάνει στην έβδομη νίκη του σε ισάριθμα ματς με τελικό σκορ 56-71.

Διαιτητές: Χάνος – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 14-9, 29-33, 45-51, 56-71.