Η Γουμένισσα επικράτησε με 84-45 της ΑΚΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γουμένισσας, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο ΑΟΚ Γουμένισσας πήρε το ντέρμπι των ουραγών απέναντι στην ΑΚΕ Πιερίας πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη του έπειτα από επτά στροφές. Από την άλλη η ομάδα της Πιερίας παρέμεινε στο 0-7.

Από την πρώτη κιόλας περίοδο, η γηπεδούχος ομάδα προσπάθησε να χτίσει μία σημαντική διαφορά απέναντι στην ουραγό του ομίλου, την οποία έσβησε επιθετικά αφού σκόραρε μόλις πέντε πόντους, ενώ η ίδια τους πενταπλάσιους με το δεκάλεπτο να κλείνει με +20 για την Γουμένισσα.

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα της Γουμένισσας εξακολουθούσε να λειτουργεί άψογα στο μπροστινό μέρος του παρκέ και ανέβασε ακόμα περισσότερο το προβάδισμά της πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με την εντυπωσιακή διαφορά των είκοσι εννέα πόντων (48-19).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και διαχειρίστηκαν με ιδιαίτερη ευκολία τη διαφορά ασφαλείας που είχαν αποκτήσει από τα πρώτα κιόλας δέκα λεπτά του ματς, με την περίοδο να κλείνει με 68-33.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ομάδα της Κατερίνης να μη μπορεί να βγάλει κάποια αντίσταση απέναντι στον γηπεδούχο και να γνωρίζει εν τέλει την ήττα με το βαρύ 83-45.

Διαιτητές: Θεοδωρίδης – Κουβάτσης.

Δεκάλεπτα: 25-5, 48-19, 68-33, 83-45.