Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ηττήθηκε με 53-66 από τον Σκυδραϊκό, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Σκυδραϊκός δραπέτευσε από την Αλεξάνδρεια κόντρα στον τοπικό ΓΑΣ και τον προσπέρασε στη βαθμολογία βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 4-3 την ώρα που οι γηπεδούχοι έμειναν στο 3-4.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν ήταν ιδιαίτερα παραγωγικές στην επίθεση με τον Σκυδραϊκό να κλείνει την περίοδο με +3 (11-14).

Στην δεύτερη περίοδο, η φιλοξενούμενη ομάδα ανέβασε στροφές και με όπλο την επιθετική της λειτουργία διεύρυνε το προβάδισμά της και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με αέρα δεκαπέντε πόντων (21-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια προσπάθησε να μείνει κοντά με τον αντίπαλό του και να μην τον αφήσει να ανεβάσει κι άλλο την υπέρ του διαφορά με την περίοδο να βρίσκει τους γηπεδούχος πίσω με δεκατέσσερις πόντους αλλά και μέσα ακόμα στη διεκδίκηση του παιχνιδιού (40-54).

Στην τελευταία περίοδο, δεν άλλαξε κάτι δραματικά με τον Σκυδραϊκό να διαφυλάττει το προβάδισμά του, την ομάδα της Αλεξάνδρειας να προσπαθεί να εξαντλήσει τις πιθανότητές της για νίκη χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα, με το τελικό σκορ να κλείνει με διαφορά δεκατριών πόντων υπέρ των φιλοξενούμενων (53-66).

Διαιτητές: Ντόγκας – Χατζηκώστας.

Δεκάλεπτα: 11-14, 21-36, 40-54, 53-66.