Ο Εδεσσαϊκός επικράτησε με 82-68 του Βαφύρα, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Εδεσσαϊκός πήρε σημαντική νίκη απέναντι στον Βαφύρα, τον οποίο και προσπέρασε βαθμολογικά βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 4-4. Από την άλλη η ομάδα της Πιερίας γνώρισε την τέταρτη ήττα της ύστερα από επτά αναμετρήσεις πρωταθλήματος.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικά ισορροπημένο και αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να έχουν καλή επαφή με το αντίπαλο καλάθι και τον Βαφύρα να κλείνει την περίοδο με προβάδισμα δυο πόντων (19-21).

Στη δεύτερη περίοδο, το σκηνικό άλλαξε καθώς ο Εδεσσαϊκός βομβάρδισε το καλάθι του Βαφύρα ενώ κράτησε τον ίδιο μακριά από το δικό του, πετυχαίνοντας ο ίδιος δεκαοκτώ πόντους και δεχόμενος μόλις τέσσερις, με το ημίχρονο να βρίσκει τη γηπεδούχο ομάδα να προηγείται με αέρα δώδεκα πόντων.

Στο τρίτο δεκαλεπτο, το επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχων συνεχίστηκε αφού πέτυχαν είκοσι τέσσερις πόντους, με τον Βαφύρα να προσπαθεί από την πλευρά του να μείνει κοντά στο σκορ χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει, με τον Εδεσσαϊκό να οικοδομεί μία σημαντική διαφορά είκοσι τριών πόντων.

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα της Έδεσσας καθάρισε οριστικά με την υπόθεση νίκη έχοντας απλοποιήσει τα πράγματα από το προηγούμενο δεκάλεπτο, έδειξε μία αμυντική χαλαρότητα δεχόμενη τριάντα πόντους, όμως είχε την πολυτέλεια να το κάνει διαχειριζόμενη το προβάδισμά της και φτάνοντας εν τέλει στην επικράτηση με τελικό σκορ 82-68.

Διαιτητές: Καραμανλής – Μποΐτσης.

Δεκάλεπτα: 19-21, 37-25, 61-38, 82-68.