Η ΚουΠα Κιλκίς επικράτησε με 88-55 του Εργόναθλου Πολυκάστρου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Την όγδοη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις πανηγύρισε η ΚουΠα Κιλκίς απέναντι στον Εργόναθλο Πολυκάστρου παραμένει μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι ήταν κοντά στο σκορ με την γηπεδούχο ομάδα να κλείνει την περίοδο με την ισχνή διαφορά των έξι πόντων (21-15).

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι συνέχισε να είναι ανταγωνιστικό αφού ο Εργόναθλος δεν άφησε την ομάδα του Κιλκίς να ξεφύγει στο σκορ, εκείνος πέτυχε όσο πόντους είχε σκοράρει και στην πρώτη περίοδο και το ημίχρονο βρήκε την ΚουΠα να προηγείται με διαφορά δέκα πόντων (40-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η γηπεδούχος ομάδα έβαλε το πόδι της στο γκάζι, ήταν εξαιρετικά παραγωγική στην επίθεση όπως το συνηθίζει φέτος και περιόρισε αρκετά τη δράση του Εργόναθλου στο συγκεκριμένο τομέα, πετυχαίνοντας η ίδια είκοσι εννέα πόντους και ο αντίπαλός της μόλις δέκα, κλείνοντας την περίοδο με +29 και δίνοντας τέλος στην υπόθεση νίκη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ΚουΠα έριξε στροφές, χαλάρωσε και στις δύο πλευρές του παρκέ, πετυχαίνοντας δεκαεννέα πόντους, με τον αντίπαλό της να βρίσκει δεκαπέντε και η ίδια να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 88-55.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Καρυπίδης.

Δεκάλεπτα: 21-15, 40-30, 69-40, 88-55.