Ο Πιερικός επικράτησε με 0-3 σετ της Κομοτηνής, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Λυκείου Κομοτηνής, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Pre League Ανδρών.

Η ομάδα της Κατερίνης πέτυχε τη δεύτερη φετινή νίκη της, με το “τρίποντο” να αποτελεί “ένεση ψυχολογίας” εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Οι παίκτες του Κώστα Σαρρή μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ και προηγήθηκαν με 5-8 στο πρώτο σετ. Διατήρησαν το προβάδισμα, διερύνοντάς το στο +4 (11-16) με τους γηπεδούχους να μειώνουν (18-21) αλλά μη μπορούν να αλλάξουν τα δεδομένα, με το τελικό σκορ να είναι 20-25 σε 25 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ, οι Θρακιώτες προηγήθηκαν 8-7 αλλά ο Πιερικός με ένα επιμέρους σερί 9-5 πέρασε μπροστά με 13-16. Οι Κατερινιώτες διατήρησαν το +3 (18-21) και έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 20-25 σε 24 λεπτά.

Στο τρίτο σετ, ο Πιερικός προηγήθηκε 4-8 και όλα έδειχναν ότι θα φτάσει εύκολα στη νίκη, καθώς προηγήθηκε και με 10-16. Οι γηπεδούχοι όμως αντεπιτέθηκαν και πέρασαν μπροστά με 21-20, “τρέχοντας” ένα σερί 11-4. Ωστόσο, ο Πιερικός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και ήταν αυτός που πήρε το σετ και το παιχνίδι, επικρατώντας με 24-26, σε 29 λεπτά.