Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 87-49 του ΠΑΟΚ Αλμωπίας στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΓΕ Πιερίας, η οποία ωστόσο δεν συνδυάστηκε με μία καλή εμφάνιση, με τη διαφορά δυναμικότητας και την πολύ κακή ημέρα στην οποία βρέθηκαν επιθετικά οι γηπεδούχοι (κυρίως στο πρώτο ημίχρονο) να γέρνουν την πλάστιγγα προς την πλευρά των γηπεδούχων. Η νίκη αυτή ήταν η δεύτερη για την ΑΓΕ Πιερίας σε οκτώ αγώνες, με τον ΠΑΟΚ Αλμωπίας να έχει απολογισμό μία νίκη και επτά ήττες.

Ο ΠΑΟΚ Αλμωπίας άνοιξε το σκορ (0-2) στο 1’ 53”, με την ΑΓΕ Πιερίας να καταφέρνει να ισοφαρίσει σε 2-2 στο 3’ 45”. Ολοκληρώνοντας ένα σερί έξι πόντων η γηπεδούχος προηγήθηκε με 6-2 στο 5’ 27”, ενώ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο επίπεδο (15-4) στο 7’ 04” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 17-7.

Η διαφορά ξεπέρασε τους είκοσι πόντους (31-10) στο 13’ 33” και το πρώτο μισό της αναμέτρησης βρήκε την ομάδα της Κατερίνης να προηγείται με 45-19.

Ο ΠΑΟΚ Αλμωπίας έτρεξε ένα σερί τεσσάρων πόντων για το 45-23 στο 22’ 08” με τους παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 63-36.

Στο 35’ 39” η διαφορά ξεπέρασε για πρώτη φορά το φράγμα των τριάντα πόντων, με την ΑΓΕ Πιερίας να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 87-49.

Διαιτητές: Τοπαλίδης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 17-7, 45-19, 63-36, 87-49.