Στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας ανέβηκε η ΠΑΕ Ποντίων Κατερίνης που κέρδισε με 2-1 τον μέχρι σήμερα δεύτερο Δία Δίου, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο “Θεόδωρος Παπαδόπουλος” για την 11η αγωνιστική.

Η ομάδα του Σωτήρη Ζιώγα έφτασε τους 25 βαθμούς, δύο περισσότερους από τον σημερινό της αντίπαλο αλλά και τον Βατανιακό και οκτώ λιγότερους από τον πρωτοπόρο ΓΑΣ Σβορώνου.

Το σκορ για την ομάδα των Ποντίων άνοιξε ο Μιχαηλίδης στο 9′.

Στο 25′ ο Κατσιούλης ζευγάρωσε τα τέρματα της ΠΑΕ Ποντίων, με το 2-0 να είναι και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Η ομάδα του Παναγιώτη Σαρπότα μείωσε σε 2-1 στο 56′ χάρη σε γκολ του Κυπαρίσση, όμως στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι τη λήξη το σκορ δεν άλλαξε και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Βρέσκα βρήκε νικητές τους γηπεδούχους.

Βοηθοί του Βρέσκα ήταν οι Βασιλειάδης και Μπατσαράς

ΠΑΕ Ποντίων 2021: Μελικιάν, Κυλώνης, Κουλουκουριώτης, Ίτσιος (71′ Μάλα), Παππάς, Παντζιάλας, Κατσιούλης (87′ Δεληγιάννης), Μυρωτής, Σιδηρόπουλος, Κουσουρής (90’+2 Μαλάσι), Μιχαηλίδης.

Δίας Δίου: Παπανικολάου, Λαζαρίδης, Ευαγγελόπουλος, Νίκου, Πεΐδης (36’ Αράπης), Καλουσίδης, Καραμήτρος Ν. (72’ Ζαβαντίας), Καρανικόλας (46’ Μανίκας), Κυπαρίσσης, Παγωνίδης, Συρανίδης.