Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 50-74 από τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ομάδα από τα Γιαννιτσά, παίζοντας εξαιρετική άμυνα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό του παιχνιδιού μετά την πρώτη περίοδο και επικράτησε σχετικά εύκολα της ΑΚΕΠ παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με διαφορά 24 πόντων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αρκετά χαμηλό σκορ και οι δύο ομάδες βρίσκονταν σε ισορροπία σε ολόκληρη την πρώτη περίοδο με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Εν τέλει οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με μόλις δύο πόντους (14-16).

Στη δεύτερη περίοδο η ο Μέγας Αλέξανδρος ξεκίνησε μέσα από την άμυνά του να οικοδομεί μια καλή διαφορά η οποία έφτασε και σε διψήφια τιμή ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι, όχι μόνο κατάφεραν να παίξουν καλή άμυνα κρατώντας την ΑΚΕΠ στους έντεκα πόντους, αλλά πετυχαίνοντας είκοσι τρεις στην επίθεση πήραν μια πολύ σημαντική διαφορά δεκατεσσάρων πόντων στο ημίχρονο που τους έδινε το πλεονέκτημα για την συνέχεια.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η ομάδα των Γιαννιτσών μπήκε πιο δυνατά και έφτασε τη διαφορά πάνω από τους είκοσι πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά. Συνεχίζοντας την καλή εικόνα σε άμυνα και επίθεση οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διαφορά μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου και η τέταρτη περίοδος έμοιαζε πλέον διαδικαστική.

Η ΑΚΕ Πιερίας φάνηκε να προσπαθεί να ρίξει την τιμή της διαφοράς στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου καθώς μπήκε πιο δυνατά με ένα μικρό σερί 6-0 στα πρώτα δύο λεπτά. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν μείνει από δυνάμεις και τρέχοντας ένα επιμέρους 6-15 από εκεί και μετά, δεν επέτρεψαν στην ομάδα της Κατερίνης να επιστρέψει ποτέ στο παιχνίδι. Χαρακτηριστικό της αμυντικής προσήλωσης του Μέγα Αλεξάνδρου είναι πως στην τέταρτη περίοδο, μετά το αρχικό 6-0 στο δίλεπτο, η ΑΚΕΠ σκόραρε μόνο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Το τελικό 50-74 έδωσε στον Μέγα Αλέξανδρο την νίκη και μια καλή διαφορά.

Κάπως έτσι οι παίκτες του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών έφυγαν με το διπλό από την Κατερίνη και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 3-4 ενώ οι γηπεδούχοι έφτασαν τις 7 ήττες χωρίς ακόμη να έχουν σημειώσει κάποια νίκη.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Φελεκίδης.