Η ΚουΠα Κιλκίς επικράτησε με 78-69 του Πιερικού Αρχέλαου στην παράταση στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Στην αναμέτρηση ανάμεσα στις μοναδικές αήττητες ομάδες του ομίλου, μέχρι την έναρξης της σημερινής αγωνιστικής, οι δύο αντίπαλοι δικαιολόγησαν απόλυτα τον τίτλο των απόλυτων φαβορί τόσο για την κατάκτηση των δύο προνομιούχων θέσεων του ομίλου που οδηγούν στους αγώνες κατάταξης για την πρώτη τετράδα, όσο και για την άνοδο, προσφέροντας υψηλό θέαμα. Η ΚουΠα Κιλκίς ήταν καλύτερη στην παράταση και κατάφερε να κατακτήσει τη νίκη σε έναν αγώνα όπου σε κανένα σημείο του η μεταξύ τους διαφορά δεν έφτασε σε διψήφιο επίπεδο.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τη γηπεδούχο να είναι αυτή που βρέθηκε μπροστά στο σκορ στην ολοκλήρωσή του με 22-19.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ισορροπία να αποτυπώνεται και στο σκορ, καθώς αμφότερες οι ομάδες σημείωσαν από δώδεκα πόντους, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 34-31.

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, με τον Πιερικό Αρχέλαο να είναι αυτός που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος της περιόδου με 48-50.

Σε τεντωμένο σκοινί βάδισε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με το φινάλε της αναμέτρησης να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες στους εξήντα έναν πόντους.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η ΚουΠα Κιλκίς ήταν καλύτερη, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, να αποσπαστεί ελαφρώς στο σκορ και εν τέλει να φτάσει στη νίκη με τον ηλεκτρονικό πίνακα να γράφει στο φινάλε 78-69.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 22-19, 34-31, 48-50, 61-61, 78-69.