Ο Βατανιακός επικράτησε με 80-77 της ΑΓΕ Πιερίας στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα που είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι, η ΑΓΕ Πιερίας βρέθηκε στη θέση του οδηγού από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, ξέφυγε με διψήφια στις αρχές του δεύτερου δεκάλεπτου, ωστόσο δεν κατάφερε να την υπερασπιστεί με συνέπεια ο Βατανιακός να μειώσει στο ημίχρονο σε απόσταση μιας κατοχής. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΓΕ Πιερίας συνέχισε να έχει το προβάδισμα, με τον Βατανιακό να ακολουθεί από κοντά και να παίρνει το προβάδισμα για πρώτη φορά 6’ 16” πριν τη λήξη. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο, με τον Βατανιακό να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα στις λεπτομέρειες.

Η ΑΓΕ Πιερίας προηγήθηκε με 0-4 στα πρώτα είκοσι επτά δευτερόλεπτα του αγώνα, με τον Βατανιακό να μειώνει σε 4-5 (1’ 52”), η φιλοξενούμενη απάντησε με ένα σερί επτά πόντων για το 4-12 στο 5’ 12” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 12-21.

Στο 14’ 23” η διαφορά έφτασε στους δεκατρείς πόντους υπέρ της ΑΓΕ Πιερίας (22-35). Οι παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη έβγαλαν αντίδραση και χάρη σε ένα 7-0 μείωσαν σε 38-40 στο 19’ 43” σκορ το οποίο έμεινε μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΑΓΕ Πιερίας κατάφερε να αποσπαστεί ξανά στο σκορ, αυτή τη φορά με 42-50 στο 23’ 55”, ωστόσο ο Βατανιακός μείωσε ξανά σε 46-50 στο 25’ 07” και σε 52-53 στο 27’ 49”, με το σκορ του τρίτου δεκάλεπτου να διαμορφώνεται σε 52-56.

Ο γηπεδούχος κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (63-62) στο 33’ 46” και να προηγηθεί με πέντε (67-62) στο 34’ 26”. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στους εξήντα επτά πόντους 4’ 28” πριν το τέλος και στο 72-72 στο 38’ 20”. Στην συνέχεια ο Βατανιακός πήρε το προβάδισμα, με την ΑΓΕ Πιερίας να παραμένει πίσω σε απόσταση μίας κατοχής, ωστόσο αστόχησε στο τελευταίο σουτ (όχι υπό καλές προϋποθέσεις) με τον γηπεδούχο να επικρατεί με 80-77.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Χρυσάφης.

Δεκάλεπτα: 12-21, 38-40, 52-56, 80-77.