Ο Βαφύρας επικράτησε με 72-55 των Ατρόμητων, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, με τους Ατρόμητους να παρουσιάζονται άκρως ανταγωνιστικοί στο έκτο εκτός έδρας παιχνίδι τους σε ισάριθμες αγωνιστικές, καθώς δεν έχει επιλυθεί το γηπεδικό τους πρόβλημα, με τον Βαφύρα να προηγείται στο τέλος της περιόδου με 17-14.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τη διαφορά ότι ο γηπεδούχος κατάφερε να βρει περισσότερες λύσεις στην επίθεση κι έκλεισε το πρώτο μισό του αγώνα με προβάδισμα οκτώ πόντων (37-29).

Οι παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή κατάφεραν σκοράρουν για δεύτερο συνεχόμενο δεκάλεπτο είκοσι πόντους και να εδραιώσουν το προβάδισμά τους σε διψήφιο επίπεδο, κύλησε το τρίτο δεκάλεπτο, όπου και προηγήθηκαν με 57-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ατρόμητοι ισορρόπησαν το παιχνίδι, με τον Βαφύρα ωστόσο να διατηρεί σε σταθερά επίπεδα την υπέρ του διαφορά και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 72-55.

Διαιτητές: Τοπαλίδης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 17-14, 37-29, 57-42, 72-55.