Ο Αιγινιακός επικράτησε με 56-51 του Βατανιακού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα παραγωγικές, καθώς σημειώθηκαν συνολικά σαράντα τρεις πόντοι, με τον Βατανιακό να είναι η ομάδα που βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 19-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε ολοκληρωτικά η μορφή του αγώνα, καθώς συνολικά σημειώθηκαν όσοι πόντοι έβαλε ο φιλοξενούμενος στην πρώτη περίοδο, με τον Αιγινιακό να περιορίζει τον αντίπαλό του στους εννέα και να προηγείται στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με βραχεία κεφαλή (34-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δημήτρη Ροδά συνέχισαν με την ίδια αποτελεσματικότητα στην άμυνα κρατώντας για δεύτερη περίοδο την ομάδα της Κατερίνης σε μονοψήφιο σκορ, με αποτέλεσμα να αποσπαστούν με οκτώ πόντους και το σκορ να διαμορφώνεται σε 47-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βατανιακός προσπάθησε να επιστρέψει, ωστόσο ο Αιγινιακός κατάφερε να φτάσει στη νίκη με το τελικό 56-51, με χαρακτηριστικό το γεγονός ότι ο Βατανιακός σημείωσε είκοσι τέσσερις πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και είκοσι επτά στα επόμενα τρία.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Ντόγκας.

Δεκάλεπτα: 19-24, 34-33, 47-39, 56-51.