Οι Πάνθηρες επικράτησαν απέναντι στην ΑΚΕ Πιερίας με 70-44 στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε μία αναμέτρηση στην οποία ήταν ανώτεροι από την αρχή έως το τέλος, χωρίς να χάσουν σε κανένα σημείο το προβάδισμα, οι Πάνθηρες επικράτησαν εύκολα με 70-44 κόντρα στην ΑΚΕ Πιερίας και διατηρήθηκαν στην κορυφή του ομίλου πετυχαίνοντας την πέμπτη τους νίκη σε έξι αγώνες.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά για την ομάδα του Δάμη Χρυσίδη εκεί όπου επιβεβαίωσε την κυριαρχία της φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και στο +29 σε ένα σημείο. Στην αντίπερα όχθη, η ΑΚΕ Πιερίας ήταν αρκετά ανταγωνιστική στο πρώτο μέρος, πλησίασε τον αντίπαλό της μέχρι στους έξι πόντους στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων έκανε την εμφάνισή της στο δεύτερο ημίχρονο με τη διαφορά που έχτισαν οι Πάνθηρες να είναι μη αναστρέψιμη για την ομάδα του Παναγιώτη Αθανασιάδη που παρουσιάζει παρόλα αυτά βελτίωση τόσο στον αγωνιστικό όσο και στον ψυχολογικό της τομέα στα τελευταία παιχνίδια.

Με αυτή τη νίκη, οι Πάνθηρες βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 5-1, ενώ από την άλλη η ΑΚΕ Πιερίας παρέμεινε στο μηδέν έχοντας δώσει μία αναμέτρηση λιγότερη από το σημερινό της αντίπαλο (0-5).

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι άμυνες των δύο ομάδων είχαν τον πρώτο λόγο στο ξεκίνημα αυτού, ωστόσο μετά το πέρας των πρώτων πέντε λεπτών αμφότεροι οι αντίπαλοι ανέβασαν ταχύτητα και ήρθαν σε μεγαλύτερη επαφή με το καλάθι με τους Πάνθηρες να παίρνουν δύο φορές προβάδισμα 12 πόντων το οποίο και διατήρησαν μέχρι τη λήξη της περιόδου (19-7).

Η δεύτερη περίοδος ήταν πολύ ενδιαφέρουσα, καθώς το ματς απέκτησε πολύ γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες να παίζουν ένα runandgunπαιχνίδι με ελάχιστες διακοπές. Η ΑΚΕ Πιερίας με ένα σερί 4-10 έριξε τη διαφορά στους έξι πόντους (23-17) με 4’ και 31’’ πριν το τέλος, με τους Πάνθηρες ωστόσο να δίνουν την απάντηση στη συνέχεια τρέχοντας ένα 12-2 επιμέρους σκορ, ευστοχώντας σε αυτό το δεκάλεπτο μάλιστα τέσσερις φορές πίσω από τα 6,75 και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με αέρα 16 πόντων (35-19).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι τυπικά γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους και βάζοντας το πόδι στο γκάζι διεύρυναν συνεχώς το προβάδισμά τους όσο περνούσε ο χρόνος, εκτοξεύοντάς το μάλιστα μέχρι τους 29 πόντους με 2’ και 48’’ να απομένουν για τη λήξη της περιόδου (53-24). Στη συνέχεια όμως, η ομάδα του Παναγιώτη Αθανασιάδη έβγαλε αντίδραση τρέχοντας ένα 0-9 σερί και μειώνοντας την ψαλίδα με τη λήξη του δεκαλέπτου στους 20 πόντους (53-33).

Στην τέταρτη περίοδο, η ΑΚΕ Πιερίας προσπάθησε με καλή άμυνα στα πρώτα λεπτά να περιορίσει την επιθετική δράση των γηπεδούχων όμως η ίδια στο συγκεκριμένο τομέα δεν ήταν καθόλου παραγωγική κάτι το οποίο την έφερνε όλο και πιο κοντά στην ήττα, με τους Πάνθηρες να διαφυλάττουν αυτή τη διαφορά ασφαλείας σε όλο το δεκάλεπτο και να επικρατούν τελικά στο φινάλε με τελικό σκορ 70-44.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Χρυσάφης.

Δεκάλεπτα: 19-7, 35-19, 53-33, 70-44.