Σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε του Εργόναθλου Πολυκάστρου με 85-54 στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης.

Ο Ηλίας Λοτζανιώτης έκανε ντεμπούτο με νίκη στον πάγκο του Πιερικού Αρχελάου, καθώς οδήγησε την ομάδα του στο να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στον Εργόναθλο. Οι γηπεδούχοι βασιζόμενοι κυρίως στα εξαιρετικά ποσοστά τους από την περιφέρεια και στην πολύ καλή άμυνα που διαθέτουν, πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά και δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα κόντρα στην ομάδα από το Πολύκαστρο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ελαφρώς μουδιασμένα με καμία από τις δύο ομάδες να μην ‘‘σπάει το ρόδι’’ στο πρώτο δίλεπτο. Αυτό μέχρι οι γηπεδούχοι να πετύχουν το πρώτο σουτ και στην συνέχεια με ένα σερί 16-0 σε τριάμισι λεπτά να κάνουν εμφανείς τις προθέσεις τους για κυριαρχία στον αγώνα. Σε ολόκληρη την περίοδο μάλιστα η ομάδα της Κατερίνης δέχτηκε μόλις οκτώ πόντους κάνοντας, μια εξαιρετική αρχή στο ματς. Το 25-8 που ήταν το σκορ της περιόδου έκανε τον Πιερικό Αρχέλαο να ξεφύγει χωρίς να επιτρέψει έκτοτε στον αντίπαλό του να επιστρέψει στο ματς.

Ο καταιγισμός πόντων των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο αφού το σερί 16-2 στο ξεκίνημά της έδωσε στον Πιερικό Αρχέλαο μια πολύ μεγάλη διαφορά τριάντα εννέα πόντων. Από εκεί και μετά οι παίκτες του Εργόναθλου άρχισαν σιγά σιγά να μπαίνουν στο παιχνίδι και να σκοράρουν με λίγο μεγαλύτερη ευκολία, χωρίς ωστόσο να μπορούν να αντεπεξέλθουν αμυντικά, κάτι που δεν άφησε τη διαφορά να πέσει. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 53-25.

Στην τρίτη περίοδο μίλησαν οι άμυνες των δύο ομάδων και το σκορ σταμάτησε να ανεβαίνει με τους ρυθμούς του πρώτου ημιχρόνου. Οι παίκτες του Πολυκάστρου άρχισαν να παίζουν για πρώτη φορά καλή άμυνα και κατάφεραν να κρατήσουν τους γηπεδούχους σε μονοψήφιο αριθμό πόντων στο δεκάλεπτο (9) ενώ οι ίδιοι πέτυχαν 12.

Στην τέταρτη περίοδο, με το παιχνίδι να έχει πάρει προ πολλού την τελική του εικόνα, οι άμυνες χαλάρωσαν και πάλι, και η διαφορά κάπως έτσι έφτασε στους 31 πόντους για τον Πιερικό Αρχέλαο, με το τελικό σκορ να γράφει 85-54.

Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι, σκοράροντας συνολικά 16 σουτ από την γραμμή των 6,75m και σε συνδυασμό με την πολύ δυνατή τους άμυνα, κατάφεραν να επικρατήσουν της ομάδας του Πολυκάστρου με μια μεγάλη διαφορά και να ανεβάσουν το συνολικό ρεκόρ τους στο 5-0 ενώ ο Εργόναθλος βρίσκεται στο 3-3.