Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 75-112 από την ΚουΠα Κιλκίς, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΚουΠα Κιλκίς εμφανίστηκε αρκούντως σοβαρή από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, χρειάστηκε λιγότερα από πέντε λεπτά να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο, ενώ ξεπέρασε τους είκοσι πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και έφτασε σε μία ακόμα νίκη διατηρώντας το απόλυτο των νικών για μία ακόμα αγωνιστική. Στον αντίποδα, η ΑΓΕ Πιερίας, παρά τις ελλείψεις της, παρουσιάστηκε βελτιωμένη σε σχέση με τους προηγούμενους αγώνες, είχε κάποια πολύ καλά διαστήματα, ωστόσο η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων δεν της επέτρεψε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από τον αγώνα.

Η ΚουΠα Κιλκίς προηγήθηκε με 0-5 με την συμπλήρωση ενός λεπτού αγώνα, με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφιο επίπεδο (7-17) στο 4’ 34”. Στο 8’ 31” η φιλοξενούμενη προηγήθηκε με είκοσι (13-33) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 16-35.

Ένα σερί έξι πόντων από την ΑΓΕ Πιερίας διαμόρφωσε το 22-35 στα πρώτα σαράντα ένα δευτερόλεπτα του δεύτερου δεκαλέπτου κι εν συνεχεία μείωσε σε 29-39 στο 13’ 01”. Οι παίκτες του Θωμά Τσάτση απάντησαν κάνοντας το 29-45 στο 13’ 28” και το 32-53 στο 15’ 46”, με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 40-64.

Η διαφορά ξεπέρασε τους τριάντα (40-71) στο 21’ 30”, με το υπόλοιπο της αναμέτρησης να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 75-112.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Ταρενίδης Κ.

Δεκάλεπτα: 16-35, 40-64, 52-89, 75-112.