Του Κωνσταντίνου Μελάγιε

Ο Ολυμπιακός σε μία βραδιά σεμιναριακής επιθετικής λειτουργίας νίκησε στο Μιλάνο την Αρμάνι με 72-93 και πέτυχε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν ως μεγάλη ομάδα μετά την εντός έδρας ήττα στο ντέρμπι πρωταθλήματος, έκαναν ρεκόρ πόντων σε ένα ημίχρονο με τους 60 που σκόραραν, έκαναν ρεκόρ με 18 εύστοχα τρίποντα και με πρωταγωνιστή τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη (18π.) πανηγύρισε τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο την αναμέτρηση στο Μιλάνο. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με άριστο μπάσκετ σε άμυνα κι επίθεση, με τους Ντόρσεϊ, Βεζένκοβ και Ουόκαπ να βρίσκουν στόχο από τα 6.75 προηγήθηκαν με 4-15 (4′). Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν ρυθμό και ευστοχία φτάνοντας τα 7/8 τρίποντα και τη διαφορά στο +14 (8-22, 6΄), όμως οι αλλαγές του Μεσίνα άλλαξαν την εικόνα της ομάδας του και με τον Σιλντς να σκοράρει κατά ριπάς το δεκάλεπτο έληξε 25-30.

Ο Χάινς είχε αλλάξει τον ρυθμό του παιχνιδιού, ήταν παντού σε άμυνα κι επίθεση κι η Αρμάνι ισοφάρισε γρήγορα στους 33 πόντους (12′). Ο Σλούκας κι ο Λαρεντζάκης μπήκαν αμέσως στην εξίσωση της επίθεσης και με σερί 10-0 ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με 33-43 (15′).

Ο Μάρτιν διόρθωσε το επίπεδο συγκέντρωσής του και πολύ γρήγορα έγινε μέρος της επιθετικής παραγωγής τελειώνοντας τις φάσεις κοντά στο καλάθι από τις πάσες των γκαρντ (36-47, 17′). Ο Ντατόμε βρήκε συνεχόμενους πόντους και φρόντισε να μειώσει η ιταλική ομάδα σε 43-52, όμως ο «Λάρι» μέχρι την κόρνα της λήξης «έσβησε» τον Ντατόμε, ευστόχησε σε δύο τρίποντα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 45-60 με τους Πειραιώτες να έχουν 12/16 σουτ πίσω από τα 6.75.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε άσχημα για τον Ολυμπιακό. Οι παίκτες της Αρμάνι έβρισκαν καλάθια μετά από διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ ενώ η επίθεση των «ερυθρόλευκων» ήταν κάκιστη με τα σουτ να γίνονται στην εκπνοή των 24” απλά για να γίνουν (50-60, 24′). Το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα αφενός ανέκοψε τον ρυθμό των αντιπάλων και εν συνεχεία πρόσφερε πιο καθαρές λύσεις στην επίθεση κι έτσι με τρίποντο και βολές του ΜακΚίσικ το σκορ έγινε 53-70 (28′).

Η Αρμάνι ήθελε να ρίξει μία τελευταία ζαριά για να πλησιάσει, άπλωσε την άμυνά της σε όλο το γήπεδο, δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό να σκοράρει, ωστόσο η άμυνα των «ερυθρόλευκων» ήταν εκεί για να τον διατηρήσει αρκετά μπροστά στο σκορ (58-77, 34′). Ο Ροντρίγκεθ ξεκίνησε μία τελευταία προσπάθεια αντεπίθεσης και οι γηπεδούχοι έβαλαν πίεση στους «ερυθρόλευκους» όμως ο Λαρεντζάκης με τρίποντο επανέφερε την τάξη διατηρώντας τη διαφορά στους 17 πόντους (63-80, 35′). Ο Ελληνας γκαρντ του Ολυμπιακού μέχρι το τέλος του παιχνιδιού ηγήθηκε της προσπάθειας της ομάδας του, εμπόδισε την Αρμάνι να πλησιάσει και η κόρνα της λήξης βρήκε τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να φεύγουν πανηγυρίζοντας.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην τρίτη περίοδο η Αρμάνι ανέβασε την πίεσή της, ο Ολυμπιακός έκανε κακές επιθέσεις και αισθάνθηκε άβολα. Το τάιμ άουτ του Γιώργου Μπαρτζώκα άλλαξε τα δεδομένα στο παρκέ και η διαφορά παρέμεινε πάνω από τους 15 πόντους. Ο Ολυμπιακός τελείωσε με 18/33 τρίποντα, 19 ασίστ και μόλις 9 λάθη.

O MVP: Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ολοκλήρωσε με 18 πόντους (0/1διπ., 5/9τριπ., 3/3β.), 2 ριμπάουντ και τρομερή άμυνα στα 17 λεπτά που έπαιξε.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Πλην του Σιλντς και του Χάινς κανείς άλλος παίκτης της Αρμάνι δεν πρόσφερε κάτι σημαντικό.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντόρσεϊ ξεκίνησε «καυτός» κι είχε 14 πόντους, 4 ασίστ. Ο Βεζένκοβ πρόσφερε 12 πόντους και 5 ριμπάουντ. Καλή δουλειά όμως έκαναν όλοι όσοι αγωνίστηκαν.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τι άλλο… τα 18/33 τρίποντα του Ολυμπιακού που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία του.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η πρώτη εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού κι η πρώτη εντός έδρας ήττα της Αρμάνι.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε ιδανικά στο ματς από την αρχή του αγώνα. Σωστές αποστάσεις, τρομερή άμυνα και για 40 λεπτά προβάδισμα με διψήφια διαφορά πόντων. Επιβλητική εμφάνιση.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Γιαβόρ, Τραβίτσκι.

Δεκάλεπτα: 25-30, 45-60, 57-72, 72-93.

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Μέλι 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκραντ, Ροντρίγκεθ 8 (2/8 τρίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Ταρζούσκι 3, Ρίτσι, Χολ 3 (1), Ντιλέινι 8 (3/6 δίποντα, 2/2 βολές), Ντάνιελς 5 (1), Σιλντς 26 (6/13 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάινς 5 (2/2 δίποντα, 1/2 βολές, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Ντατόμε 12 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Ντόρσεϊ 14 (0/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 18 (5/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ), Φαλ 7 (1/2 δίποντα, 5/8 βολές), Σλούκας 7 (0/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ), Μάρτιν 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές), Βεζένκοβ 12 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 6 (2), Ζαν-Σαρλ 2 (5 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Αρμάνι Μιλάνο: 17/35 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 11/16 βολές, 31 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Ολυμπιακός: 11/26 δίποντα, 18/33 τρίποντα, 17/20 βολές, 33 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη.

Πηγή: Gazzetta