Βγάζοντας τρομερά αποθέματα ψυχής η Νέα Αρτάκη αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 τελικά επικράτησε εντός έδρας 3-2 της Αταλάντης

Ο ΑΟΝΑ μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο δεύτερο λεπτό είχε την πρώτη του καλή στιγμή με σουτ του Παπαδάκη από πλεονεκτική θέση, που πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 20′ και η κεφαλιά του Μεγάλου έφυγε ελάχιστα έξω.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν την ομάδα της Εύβοιας, σημειώνοντας δύο γκολ.

Άνοιξαν το σκορ 41′, εκμεταλλευόμενοι λάθος των γηπεδούχων, με τέρμα του Ντάμπου, ενώ τρία λεπτά μετά ο Δουβάρας ήταν ο τελικός αποδέκτης αντεπίθεσης κάνοντας το 0-2.

Στην επανάληψη η Αρτάκη όμως βρήκε τον τρόπο -και πάνω απ’ όλα το ψυχικό σθένος- να φτάσει σε μια φοβερή ανατροπή.

Έτσι, στο 48′, Παπαδάκης μείωσε 1-2, στο 74′ ο ίδιος σκόραρε ξανά και ισοφάρισε 2-2, ενώ τρία λεπτά ο Μεγάλος ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή του ΑΟΝΑ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Αταλάντη έπαιζε απ’ το 60′ με 10 παίχτες, λόγω αποβολής του Πάππου, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΑΟ Νέας Αρτάκης (Άγγελος Διγκόζης): Ντουμάνης, Στασινόπουλος, Αρκούδας, Τσούπρος, Καραμπάς, Κωνσταντίνου, Παπαδάκης (89′ Τσατσαρώνης), Ντελέκος (88′ Χατζηστάμου), Ζιγκερίδης (81′ Κουτρόπουλος), Ζαχαρόπουλος (46′ Σταματάκος), Μεγάλος.

Αταλάντη (Δημήτρης Ασημάκης): Ανδρούτσος, 5 Παππός, 3 Καραγιάννης, 4 Μπούσδρας, 2 Κουδουνάς (79′ Μπαρτσουλιάνος), 6 Γκούρλας (63′ Δήμου), 7 Δουβάρας, 8 Σακκάς (88′ Ντεμάι), 9 Τσιβελέκης, 10 Ντάμπος (88′ Παπαζαχαρόπουλος) 11 Κυριλίδης (88′ Τσάτσος).

Πηγή: Εύβοια Sports