Ο ΠΑΟΚ Αλμωπίας ηττήθηκε με 55-57 από τον Βαφύρα, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αριδαίας, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Βαφύρα να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 11-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος βελτίωσε την παραγωγικότητά του, σημειώνοντας είκοσι δύο πόντους, με αποτέλεσμα να αποσπαστεί με διψήφια διαφορά και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ του 24-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ Αλμωπίας κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, καθώς σημείωσε είκοσι δύο πόντους και δεχόμενος μόλις έξι προηγήθηκε στο τέλος της περιόδου με 46-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή, με όπλο την αμυντική τους λειτουργία και απόδοση, κατάφεραν να περιορίσουν με μονοψήφιο σκορ τον μαχητικό ΠΑΟΚ Αλμωπίας και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα στις λεπτομέρειες με το τελικό 55-57.

Διαιτητές: Μητώνας – Παζάρκας.

Δεκάλεπτα: 11-13, 24-35, 46-41, 55-57.