Ο Πιερικός ηττήθηκε με 2-3 σετ στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Pre League Ανδρών.

Κάνοντας την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση οι Κατερινιώτες “άγγιξαν” την πρώτη νίκη τους στη σεζόν απέναντι στον πρωτοπόρο Αριστοτέλη Σκύδρας, όμως “λύγισαν” στο τάι μπρέικ.

Η ομάδα του Κώστα Σαρρή μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ, παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα με 8-3 και σταδιακά διεύρυνε τη διαφορά που έφτασε στο +8 (16-8) και παρέμεινε στα ίδια επίπεδα και στη συνέχεια (21-14) έως το τέλος του σετ το οποίο οι Κατερινιώτες πήραν με 25-17 σε 24 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Σκύδρας ήταν αυτή που ξεκίνησε θετικά και πήρε κεφάλι στο σκορ με 4-8. Ο Πιερικός παρέμεινε σε επαφή με τους αντιπάλους του, με τη διαφορά να μειώνεται στους τρείς πόντους (13-16 και 18-21) χωρίς όμως οι Κατερινιώτες να μπορέσουν να φτάσουν στην ανατροπή, με το σετ να καταλήγει στον Αριστοτέλη με 21-25 σε 25 λεπτά.

Στο τρίτο σετ οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (8-7) με τον Πιερικό να ανεβάζει στροφές και να αυξάνει το προβάδισμα στο +4 (16-12) και σταδιακά να ανοίγει την ψαλίδα (21-15) φτάνοντας το τελικό 25-18 σε 27 λεπτά.

Η ομάδα του Αριστοτέλη μπήκε στο τέταρτο σετ αποφασισμένη να οδηγήσει τον αγώνα στην παράταση, με τον Πιερικό να μη μπορεί να παρακολουθήσει τους αντιπάλους του. Έτσι, το 5-8 με ένα σερί 8-2 των φιλοξενούμενων έγινε 7-16 με την ομάδα της Σκύδρας να διατηρεί τη διαφορά και να φτάνει στην κατάκτηση του σετ με 15-25 σε 25 λεπτά.

Στο τάι μπρέικ, οι πρωτοπόροι του βαθμολογικού πίνακα ξεκίνησαν πιο καλά και προηγήθηκαν 2-5 με τον Πιερικό να μην παραδίδεται, μειώνοντας σε 8-10 αλλά και φτάνοντας μια ανάσα από τους αντιπάλους του, κάνοντας το 11-12. Δυστυχώς, η ανατροπή δεν έγινε με το πέμπτο σετ να καταλήγει στον Αριστοτέλη με 12-15 σε 20 λεπτά.