Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 84-44 της ΑΓΕ Πιερίας στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης σε αγώνα για την 5η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Κάνοντας πολύ καλή δουλειά τόσο στο επιθετικό όσο και στο αμυντικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν από την ΑΓΕΠ και κατάφεραν να επικρατήσουν με διαφορά σαράντα πόντων επιβεβαιώνοντας την υπεροχή τους.

Ο Πιερικός Αρχέλαος έδειξε από νωρίς στο παιχνίδι τις διαθέσεις του να κυριαρχήσει και κατάφερε να δεχτεί έξι πόντους στο πρώτο μισό και τρεις μόλις πόντους στο δεύτερο μισό του πρώτου δεκαλέπτου, οικοδομώντας από την αρχή μια καλή διαφορά δώδεκα πόντων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων συνεχίστηκε και σε συνδυασμό με την σταθερά καλή δουλεία στην επίθεση, η διαφορά έφτασε στο ημίχρονο τους δεκαοκτώ πόντους. Το σκορ στην ανάπαυλα έγραφε 39-21 με τους γηπεδούχους να δείχνουν ότι θέλουν να καθαρίσουν από πολύ νωρίς την υπόθεση νίκη.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και αυτό στο οποίο το παιχνίδι έλαβε οριστικό φινάλε, με τον Πιερικό Αρχέλαο να είναι καταιγιστικός και στα πρώτα επτάμισι λεπτά να πετυχαίνει ένα τρομερό επιμέρους 20-2. Η ΑΓΕΠ προσπάθησε να κάνει το δικό της κομμάτι με έντεκα πόντους στα επόμενα 2:30 αλλά δεν ήταν σε καμία περίπτωση ικανή να επιστρέψει ούτε για λίγο στο παιχνίδι, με το σκορ στο φινάλε της τρίτης περιόδου να είναι 65-34.

Στο τέταρτο και διαδικαστικό πλέον δεκάλεπτο, οι ομάδες έπαιξαν πιο ελεύθερο μπάσκετ με τον Πιερικό Αρχέλαο να ανεβάζει ωστόσο κι άλλο τη διαφορά και να τελειώνει το παιχνίδι με το υπέρ του 84-44.

Για την ομάδα του Πιερικού Αρχέλαου αυτή ήταν μια εύκολη εντός έδρας επικράτηση αφού το εξαιρετικό αμυντικό και επιθετικό πρόσωπο που επέδειξε καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ήταν υπέρ αρκετό για να του δώσει την εύκολη νίκη και την μεγάλη διαφορά που δεν αφήνει περιθώρια περαιτέρω ανάλυσης.

Με αυτή του την νίκη ο Πιερικός Αρχέλαος έφτασε στο 4-0 ενώ η ΑΓΕ Πιερίας υποχώρησε στο 1-4.