Σε ένα παιχνίδι στο οποίο ήταν πολύ ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο αλλά πληρώνοντας το κάκιστο τρίτο δεκάλεπτο όπου πέτυχε μόλις πέντε πόντους και δέχθηκε είκοσι τρεις, η ΑΚΕ Πιερίας πάλεψε σκληρά απέναντι στον Αετό Κιλκίς όμως ηττήθηκε με 55-65 σε αγώνα που διεξήχθη στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος για την 5η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ, παραμένοντας έτσι στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ΑΚΕ Πιερίας παρότι είχε πολύ καλή εικόνα για δύο περιόδους, στο τρίτο δεκάλεπτο είδε τον αντίπαλό της να πατάει γκάζι και να ξεφεύγει στο σκορ κάτι το οποίο ήταν δύσκολο έως απίθανο να ανατραπεί στην τέταρτη περίοδο, εκεί όπου ο Αετός κατέβασε ταχύτατα και χαλάρωσε αισθητά, χωρίς ωστόσο να αφήσει τη διαφορά να μειωθεί περισσότερο από τους δώδεκα πόντους με αποτέλεσμα να φύγει δίκαια με το ροζ φύλλο αγώνα από την Κατερίνη βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 3-2. Από την άλλη η γηπεδούχος ΑΚΕ Πιερίας μετρά πλέον τέσσερις ήττες σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά, με τον Αετό Κιλκίς να παίρνει διαφορά δέκα πόντων τρεις φορές στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου το οποίο και έκλεισε με «μαξιλάρι» δεκατεσσάρων πόντων (10-24).

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα της Κατερίνης ανέβασε την απόδοσή της και με ένα 12-2 επιμέρους σκορ «μάζεψε» τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (22-26) με 5’ και 20’’ να απομένουν. Το σύνολο του Κιλκίς απάντησε με τη σειρά του και ξαναπήρε αέρα δέκα πόντων (22-32, 4’ και 27’’) με την ΑΚΕ Πιερίας να μειώνει ξανά στους επτά και να πηγαίνει στο ημίχρονο με το σκορ στο 27-34.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τους γηπεδούχους και ονειρικό για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι τρέχοντας ένα εκπληκτικό 1-13 επιμέρους σκορ, εκτόξευσαν το προβάδισμά τους στους δεκαεννέα πόντους (28-47) με τη συμπλήρωση των πρώτων πέντε λεπτών. Οι παίκτες της ΑΚΕ Πιερίας πάσχιζαν να βρουν καλάθι, με τον Αετό να εξακολουθεί να είναι υπερβολικά εύστοχος στη συγκεκριμένη περίοδο διευρύνοντας τη διαφορά στους είκοσι πέντε πόντους με τη λήξη της και τελειώνοντας σε μεγάλο βαθμό την τύχη του παιχνιδιού (32-57).

Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν… πολλές ταχύτητες με αποτέλεσμα η ομάδα της Κατερίνης να τρέξει ένα σερί 13-3 μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου μειώνοντας τη διαφορά στους δεκαπέντε πόντους και διακρίνοντας μία «χαραμάδα» ελπίδας. Μάλιστα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους 12 (50-62) με 2’ και 47’’ για το τέλος, με την ομάδα του Κιλκίς ωστόσο να φροντίζει να διαφυλάξει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και να μη μπαίνει σε περιπέτειες, επικρατώντας στο φινάλε με το τελικό 55-65.

Διαιτητές: Τοπαλίδης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 10-24, 27-34, 32-57, 55-65.