Ο Βατανιακός επικράτησε με 85-76 του Εδεσσαϊκού, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βατανιακός δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του όσες φορές αποσπάστηκε στο σκορ, με αποκορύφωμα τους δεκαέξι πόντους στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Εδεσσαϊκό να επιστρέφει και να προσπερνά επτά λεπτά πριν τη λήξη, ωστόσο κατάφερε να πάρει μία αγχωτική νίκη όντας πιο ψύχραιμος στο φινάλε από την ομάδα της Έδεσσας, η οποία με βάση την αποψινή της εμφάνιση δείχνει να αδικείται από τη βαθμολογική θέση που βρίσκεται.

Αφού προηγουμένως άλλαξε τέσσερις φορές το προβάδισμα, ενώ τρεις φορές οι δύο βρέθηκαν ισόπαλες, ο Βατανιακός προηγήθηκε με 17-11 στο 6’ 07” χάρη σε ένα σερί έξι πόντων, με τον Εδεσσαϊκό να απαντά με ένα 0-10 και να προσπερνά με 17-21 στο 8’ 35” και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώθηκε με 22-23.

Ο γηπεδούχος κατάφερε ξανά να αποσπαστεί στο σκορ, αυτή τη φορά με 34-29 στο 16’ 05”, ωστόσο και πάλι οι παίκτες του Παναγιώτη Βάτση είχαν απάντηση, μειώνοντας αρχικά σε 37-36 στο 18’ 42” και ανακτώντας το προβάδισμα στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (39-40).

Ο Βατανιακός ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο σημειώνοντας δέκα αναπάντητους πόντους, ξεφεύγοντας με 49-40 στα πρώτα δύο λεπτά, ενώ έφτασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (53-43) στο 23’ 28” κι εν συνεχεία στους δεκαέξι (62-46 – 25’ 53”). Ο Εδεσσαϊκός έριξε τη διαφορά στους πέντε (64-59) στο 29’ 21” και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 65-59.

Ο Εδεσσαϊκός κατάφερε να προηγηθεί με 71-72 στο 33’ 49”, με τους παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη να αποκτούν προβάδισμα πέντε πόντων (79-74) 32” πριν το τέλος, ο Εδεσσαϊκός μείωσε σε 79-76 στα 36,3”, ωστόσο ο Βατανιακός κατάφερε να σημειώσει τους επόμενους έξι πόντους και να φτάσει στη νίκη με 85-76.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Ταρενίδης Κ.

Δεκάλεπτα: 22-23, 39-40, 65-59, 85-76.