Ο Ορφέας Κατερίνης ηττήθηκε με 14-30 από τον Ζαφειράκη Νάουσας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Β’ υποομίλου του 2ου ομίλου της Α2 Γυναικών.

Ο Ορφέας Κατερίνης στον πρώτο του εντός έδρας αγώνα δεν κατάφερε να παραμείνει ανταγωνιστικός για περισσότερα από δέκα λεπτά, με τον Ζαφειράκη Νάουσας να δημιουργεί διψήφια διαφορά από το δέκατο ένατο λεπτό και να φτάνει σε μία εύκολη επικράτηση.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας προηγήθηκε με 1-3 στο 2’ 50” με τον Ορφέα Κατερίνης να φέρνει σε ισορροπία το σκορ (3-3) στο 4’ 38”. Ο φιλοξενούμενος έτρεξε ένα σερί δεκατριών τερμάτων για το 3-16 στο 21’ 49”. Στην συνέχεια, η ομάδα της Κατερίνης έβγαλε αντίδραση, ισορρόπησε το παιχνίδι και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 7-18.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ζαφειράκης Νάουσας διαχειρίστηκε και διατήρησε το προβάδισμά του φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 14-30, με τον Ορφέα Κατερίνης να βελτιώνει την απόδοσή του, ωστόσο δεν μπόρεσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης.

Διαιτητές: Μπαλάκος – Στεφανίδης.

Δίλεπτα: 4-2.
Πέναλτι: 1/1-4/8.

Πεντάλεπτα: 3-3, 3-5, 3-9, 3-14, 6-17, 7-18 (ημ.), 8-22, 11-25, 12-26, 13-26, 14-27, 14-30.

ΓΑΑΣ Ορφέας Κατερίνης: Ασαρίδου, Χριστοφορίδου, Χατζηκοσμά, Νταρλαγιάννη, Λούλα, Latollari 4, Λύρα 1, Ζάχου 4, Σκούφα 2, Αναστασίου 3, Ανανιάδου, Παπαδοπούλου.

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας (Παπουτσής): Ψαρρά 2, Κώστα 5, Καϊμακάμη, Ντερβίσι 3, Μισιρλή, Τζιάτζιου, Κυριακίδου 9, Μαργκιοκάι, Αχμέτι 2, Αλαϊτζή, Κοτζαχρήστου, Παπαφώτη 9.