Ο Αιγινιακός ηττήθηκε με 64-67 από τον Πιερικό Αρχέλαο, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και τον Πιερικό Αρχέλαο να είναι αυτός που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 13-18.

Ισορροπημένο ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα με τον φιλοξενούμενο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 32-34.

Πλήρης ισορροπία και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από δεκαπέντε πόντους και το σκορ να διαμορφώνεται σε 47-49.

Σε τεντωμένο σχοινί βάδισε και το τέταρτο δεκάλεπτο με τον Αιγινιακό να παίρνει προβάδισμα πέντε πόντων στην αρχές της περιόδου, ωστόσο οι παίκτες του Στέλιου Χατζηιωάννου, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και ελέγχοντας τα ριμπάουντ, κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 64-67.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 13-18, 32-34, 47-49, 64-67.