Ο Βαφύρας επικράτησε με 71-66 του Βατανιακού, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Βατανιακός ήταν η ομάδα που βρήκε τις περισσότερες λύσεις στην επίθεση σε ένα γενικότερα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 16-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ισορροπία στον αγώνα αποτυπώθηκε και στο σκορ, με τον Βαφύρα να σημειώνει είκοσι πόντους, τον φιλοξενούμενο δεκαεννέα και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το ηλεκτρονικό ταμπλό να γράφει 36-40.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή να παραμένουν εξίσου παραγωγικοί και να έχουν προβάδισμα ενός πόντου στην ολοκλήρωσή του (57-56).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βαφύρας παρουσιάστηκε πιο ψύχραιμος και με καθαρότερο μυαλό στα κρίσιμα σημεία του με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη με το τελικό 71-66.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Χρυσάφης.

Δεκάλεπτα: 16-21, 36-40, 57-56, 71-66.