Οι Πάνθηρες επικράτησαν με 64-60 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Πάνθηρες απώλεσαν δύο φορές διαφορά εννέα πόντων που απέκτησαν στις αρχές των δύο πρώτων δεκαλέπτων με τον Ζαφειράκη Νάουσας να ανακάμπτει και την αναμέτρηση να εξελίσσεται αμφίρροπα στην συνέχεια και τις δύο ομάδες να δίνουν μάχη πόντο με πόντο μέχρι το τελευταίο λεπτό εκεί όπου οι Πάνθηρες κατάφεραν να κατακτήσουν το ροζ φύλλο αγώνα στις λεπτομέρειες.

Μετά το αρχικό 0-3 οι Πάνθηρες έτρεξαν ένα σερί επτά πόντων για το 7-3 στο 3’ 17”, με τη διαφορά να φτάνει στους εννέα (14-5) στο 6’ 18”. Ο Ζαφειράκης Νάουσας απάντησε σημειώνοντας τέσσερις αναπάντητους πόντους μειώνοντας σε 14-9 (8’ 51”) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 16-11.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στους εννέα πόντους (22-13) στο 11’ 25” με τους παίκτες του Νίκου Τούφα να βγάζουν και πάλι αντίδραση ισοφαρίζοντας στους είκοσι δύο πόντους στο 14’ 21” κι εν συνεχεία προσπέρασαν με 24-28 (16’ 51”). Η ομάδα της Κατερίνης ανέκτησε το προβάδισμα τριάντα τρία δευτερόλεπτα αργότερα (29-28), με το φωτεινό πίνακα να δείχνει 31-31 στην συμπλήρωση των είκοσι αγωνιστικών λεπτών.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον φιλοξενούμενο να σημειώνει πέντε αναπάντητους πόντους στα πρώτα πενήντα επτά δευτερόλεπτα (31-36) και τους Πάνθηρες να ισοφαρίζουν σε 38-38 στο 22’ 58”, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο στην συνέχεια και τους παίκτες του Δάμη Χρυσίδη να προηγούνται με 51-47 στο τέλος του δεκάλεπτου χάρη σε ένα 5-0 στα τελευταία 1’ 24”.

Οι Πάνθηρες πήραν προβάδισμα έξι πόντων (53-47) στο 32’ 31”, ωστόσο ο Ζαφειράκης Νάουσας είχε και πάλι απάντηση που του έδωσε για μία ακόμη φορά το προβάδισμα (53-54) στο 34” 47”. 1’ 16” πριν το τέλος οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 62-58, η ομάδα της Νάουσας με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 62-60 στα 28,6”. Οι γηπεδούχοι ευστόχησαν για το 64-60 στα 18,9”, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι τη λήξη.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Ταρενίδης Κ.

Δεκάλεπτα: 16–11, 31-31, 51-47, 64-60.