Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε του Εδεσσαϊκού με σκορ 85-43 στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ομάδα της Κατερίνης ήταν καλύτερη σε όλα τα σημεία της αναμέτρησης και χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου επικράτησε της ομάδας της Έδεσσας, δείχνοντας εξαιρετική συνέπεια σε άμυνα και επίθεση για σχεδόν ολόκληρο το παιχνίδι.

Για μόλις 3,5 λεπτά στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα ελάχιστο προβάδισμα (5-6) και έμειναν κοντά στο σκορ. Από εκεί και πέρα, μετά το σερί 18-0 σε 4 λεπτά του Πιερικού Αρχελάου, φάνηκε η τροπή που θα έπαιρνε το παιχνίδι μέχρι το τέλος του.

Η δεύτερη περίοδος ήταν αρκετά μοιρασμένη σε επιθετική και αμυντική συγκομιδή για τα δύο ομάδες (19-17), χωρίς ωστόσο οι φιλοξενούμενοι να μπορούν να επιστρέψουν στο παιχνίδι με κανέναν τρόπο. Το σκορ στο ημίχρονο έγραφε 46-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πιερικός Αρχέλαος όχι μόνο δεν χαλάρωσε από την διαφορά που έχτισε στο πρώτο, αλλά παίζοντας εξαιρετική άμυνα έφτασε τη διαφορά σε παραλίγο double score.

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, οι γηπεδούχοι δέχτηκαν μόλις 14 πόντους σε 20 λεπτά (7 πόντους σε κάθε περίοδο του δευτέρου μέρους) ενώ η επίθεσή τους δεν έδειξε ιδιαίτερες διαθέσεις να αφήσει το πόδι από το γκάζι. Πετυχαίνοντας 21 πόντους στην τρίτη περίοδο και 18 στην τέταρτη, η ομάδα της Κατερίνης επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της και εκτόξευσε την διαφορά στην τελική τιμή της που ήταν οι 42 πόντοι, με τους φιλοξενούμενους να μη βγάζουν αντίδραση.

Το τελικό 85-43 δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης της καθολικής υπεροχής του Πιερικού Αρχελάου, που πετυχαίνει την δεύτερη νίκη του στην φετινή σεζόν.

Διαιτητές: Τοπαλίδης – Φελεκίδης.