Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με 78-69 του Αετού Κιλκίς στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας ήταν καλύτερος και στις δύο πλευρές του παρκέ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να αποσπαστεί στο σκορ, να χτίσει διψήφια διαφορά και να προηγηθεί με 22-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο αμφότερες οι ομάδες ήταν ιδιαίτερα παραγωγικές, με το επιμέρους σκορ να διαμορφώνεται σε 24-20 και αυτό του πρώτου ημιχρόνου σε 46-30.

Ισορροπημένο ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο με το γηπεδούχο να σημειώνει δεκαεννέα πόντους και τον φιλοξενούμενο είκοσι έναν και τους παίκτες του Νίκου Τούφα να προηγούνται με 64-51.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Αετό Κιλκίς να μειώνει τη διαφορά, αλλά να μη μπορεί να απειλήσει τον Ζαφειράκη Νάουσας, ο οποίος έφτασε στη νίκη με το τελικό 78-69.

Διαιτητές: Χατζηκώστας – Κούλης.

Δεκάλεπτα: 22-10, 46-30, 64-51, 78-69.