Η ΚουΠα Κιλκίς επικράτησε με 85-44 του Βαφύρα στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΚουΠα Κιλκίς ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και στις δύο πλευρές του παρκέ και προηγήθηκε στο τέλος του δεκάλεπτου με 27-13.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τη γηπεδούχο να περιορίζει τη παραγωγικότητα του Βαφύρα σε μονοψήφιο επίπεδο και το σκορ του ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 49-20.

Και στο τρίτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος δεν κατάφερε να σημειώσει διψήφιο αριθμό πόντων, με τη ομάδα του Κιλκίς να ανεβάζει τη διαφορά στους τριάντα οκτώ και στο σκορ στο 67-29.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με την ΚουΠα Κιλκίς να φτάνει στην τρίτη της νίκης σε ισάριθμους αγώνες και να κατακτά το ροζ φύλλο με το τελικό 85-44.

Διαιτητές: Θεοδωρίδης – Καρυπίδης.

Δεκάλεπτα: 27-13, 49-20, 67-29, 85-44.