Ο Βατανιακός επικράτησε με 82-66 των Ατρόμητων στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Ατρόμητοι παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί απέναντι στον Βατανιακό, του έβαλαν δύσκολα για περίπου είκοσι επτά λεπτά, ωστόσο ο γηπεδούχος στην συνέχεια απέκτησε τον έλεγχο του σκορ και του αγώνα κι έφτασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλο αγώνα.

Οι Ατρόμητοι προηγήθηκαν με 4-10 στο 2’ 18”. Ο Βατανιακός ισοφάρισε στους δεκαπέντε πόντους στο 7’ 15”, προσπέρασε (17-16) στο 8’ 53”, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 17-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Κώστα Λαδά πήραν διαφορά επτά πόντων (27-34) στο 16’ 21”, με την ομάδα της Κατερίνης να μειώνει, χάρη σε ένα σερί έξι πόντων σε 35-36 στο 18’ 03”, να περνά  μπροστά με 39-38 στο 19’ 02” και να κλείνει το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ της 41-40.

Ο γηπεδούχος ξέφυγε με επτά πόντους (51-44) 22’ 52”, ωστόσο κατάφεραν να επιστρέψουν ξανά μειώνοντας σε 56-53 στο 26’ 57”, με τους παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη να πατούν το πόδι στο γκάζι στο τελευταίο τρίλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου και να ξεφεύγουν με 65-53.

Η διαφορά έφτασε στους δεκαεπτά (72-55) στο 31’ 44”, με τον Βατανιακό να επικρατεί με το τελικό 82-66.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Ταρενίδης Κ.

Δεκάλεπτα: 17-18, 41-40, 65-53, 82-66.