Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 46-58 από τον Αιγινιακό στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αιγινιακός είχε ανελλιπώς το προβάδισμα από το έκτο λεπτό της αναμέτρησης κι έφτασε σε μία δίκαιη επικράτηση, κόντρα σε μία κακή ΑΓΕ Πιερίας, η οποία έδειξε σφυγμό σε ελάχιστα και μικρά διαστήματα του αγώνα, χωρίς να μπορέσει να αμφισβητήσει το προβάδισμα των φιλοξενούμενων.

Ο Αιγινιακός ήταν η ομάδα που αποσπάστηκε με διαφορά τεσσάρων πόντων (9-13) στο 6’ 58” και με 11-16 στο 8’ 14”, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Η διαφορά υπέρ του φιλοξενούμενου έφτασε στους οκτώ (17-25) στο 14’ 50”. Η ομάδα της βόρειας Πιερίας χάρη σε ένα σερί πέντε πόντων έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (19-30) στο 18’ 36” και το πρώτο τέλος του πρώτου ημιχρόνου τη βρήκε μπροστά στο σκορ με 21-33.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ροδά συνέχισαν να διευρύνουν την υπέρ τους διαφορά φτάνοντάς την στους δεκαέξι πόντους (24-40) στο 22’ 24”. Σε εκείνο το σημείο η ΑΓΕ Πιερίας έδειξε να βγάζει αντίδραση, έτρεξε ένα σερί τεσσάρων πόντων για το 30-40 στο 24’ 58”, ωστόσο ο Αιγινιακός είχε την απάντηση και και με ένα επιμέρους 7-2 ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 23-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στις ισορροπίες του αγώνα, με τον Αιγινιακό να φτάνει στη νίκη με το τελικό 46-58.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Ταρενίδης Κ.

Δεκάλεπτα: 11-16, 21-33, 32-47, 46-58.