Τη διαδικασία της παράτασης χρειάστηκε ο Πιερικός Κ19 για να αποκλείσει τον Ορφέα Φωτεινών και να προκριθεί στην επόμενη φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣ Πιερίας, επικρατώντας εκτός έδρας με 2-1.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 1-1 με τον Πιερικό να ισοφαρίζει στο φινάλε.

Η ομάδα των Φωτεινών κρατούσε την 1-0 και την πρόκριση μέχρι την εκπνοή του αγώνα όταν ο Φαρμάκης στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από σέντρα του Παπαθανασίου κατέβασε τη μπάλα και με σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1 για τον Πιερικό, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Το σκορ για τον Ορφέα είχε ανοίξει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Νατσιός στο 50′.

Η πρόκριση κρίθηκε με πέναλτι υπέρ του Πιερικού το οποίο κέρδισε ο Φαρμάκης και μετέτρεψε σε γκολ ο Βέτσος στο 114′.

Στη φάση του πέναλτι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μυρωτής.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Παπαδόπουλος με βοηθούς τους Γιαμούζη και Λυκόπουλο.

Ορφέας Φωτεινών: Παπανώτας, Κουιμτζίδης, Νατσιός, Βέτσος, Κυπαρίσσης, Πίτσιας, Στέφος, Παπανικολάου Δ., Τσιρίμπασης (77′ Βελιτσιάνος), Παπανικολάου Ν., Μυρωτής.

ΣΦΚ Πιερικός Κ19: Κότσα, Μπάπκας, Γκιώνης, Τσιλιγκίρης, Συμεωνίδης (55′ Φαρμάκης), Βέτσος, Παπαθανασίου, Χατζηπουργάνης (63′ Αχλαζίδης – 102′ Σεϊταρίδης), Τρούμπαλος, Παραδείσης, Νταμπώσης (55′ Παπακώστας).