Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 34-63 από τον Σκυδραϊκό στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ομάδα της Σκύδρας πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό αμυντικά πρώτο δεκάλεπτο και έχτισε από νωρίς διαφορά στο παιχνίδι κρατώντας τους γηπεδούχους στους έξι πόντους στα πρώτα δέκα λεπτά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι καθάρισαν επί της ουσίας το παιχνίδι όντας καταιγιστικοί τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Εκτόξευσαν τη διαφορά στους είκοσι τρεις πόντους στο ημίχρονο αφού πέτυχαν είκοσι πόντους, δεχόμενοι μόλις πέντε. Το σκορ στην ανάπαυλα έγραφε 11-34.

Η τρίτη περίοδος βρήκε την ομάδα της Κατερίνης λίγο πιο επιθετική, χωρίς ωστόσο να βρίσκει λύσεις στην άμυνα. Οι δώδεκα πόντοι των γηπεδούχων ήταν η καλύτερή τους επιθετική συγκομιδή από τα τέσσερα δεκάλεπτα αλλά η προβληματική τους άμυνα δεν τους επέτρεψε να επιστρέψουν ποτέ στο παιχνίδι.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τις δύο ομάδες, παίζοντας ελεύθερα, να μοιράζονται τα καλά διαστήματα. Στα πρώτα πέντε λεπτά η ΑΚΕ Πιερίας έτρεξε ένα επιμέρους 11-2 στο οποίο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα με ένα σερί έντεκα πόντων.

Το τελικό σκορ ήταν 34-63 υπέρ του Σκυδραϊκού, ο οποίος πήρε ένα άνετο διπλό με είκοσι εννέα πόντους διαφορά στην Κατερίνη, βασιζόμενος κυρίως στην εξαιρετική άμυνα που έπαιξε σε ολόκληρο το παιχνίδι.