Ο Εδεσσαϊκός επικράτησε με 56-50 της ΑΓΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Εδεσσαϊκό να προηγείται με 13-12.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον γηπεδούχο να προηγείται στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με 29-24.

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, με την ΑΓΕ Πιερίας ωστόσο να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να είναι αυτή που βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο τέλος της περιόδου με 39-40.

Με τις δύο ομάδες να παραμένουν σε απόσταση αναπνοής η μία από την άλλη, η ομάδα της Κατερίνης βρέθηκε να προηγείται με 46-50 δύο λεπτά πριν τη λήξη, ωστόσο ο Εδεσσαϊκός σημείωσε δέκα αναπάντητους πόντους στον εναπομείναντα και έφτασε στη νίκη με το τελικό 56-50.

Διαιτητές: Ντόγκας – Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 13-12, 29-24, 39-40, 56-50.