Οι Πάνθηρες επικράτησαν με 84-61 της Γουμένισσας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Πάνθηρες κατάφεραν να φτάσουν στην πρώτη φετινή τους νίκη, με την Γουμένισσα να αντιστέκεται για ένα ημίχρονο, καθώς δε βρήκε απαντήσεις στην άμυνα των Πανθήρων οι οποίοι έτρεξαν ένα επιμέρους 29-6 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η Γουμένισσα μπήκε δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με 2-6 στο 2’ 10”, με τους Πάνθηρες να βγάζουν αντίδραση, να σημειώνουν δεκαεπτά αναπάντητους πόντους και να προηγούνται με 17-6 στο 7’ 27”. Η φιλοξενούμενη μείωσε σε 21-16 στο 9’ 31” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 22-16.

Η Γουμένισσα προσπέρασε με 22-23 στο 13’ 33”, με την ομάδα της Κατερίνης να ανακτά το προβάδισμα (32-27, 16’ 40”). Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με την Γουμένισσα να προηγείται με 36-41 χάρη σε δύο εύστοχα τρίποντα στα τελευταία 19”.

Με αφετηρία την άμυνα, οι παίκτες του Δάμη Χρυσίδη έτρεξαν ένα επιμέρους 12-2 στα πρώτα 3’ 02” του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 48-43, με την διαφορά να επιστρέφει σε διψήφιο επίπεδο (55-45) στο 25’ 49” και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό προηγήθηκαν στο τέλος της τρίτης περιόδου με 65-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πάνθηρες διαχειρίστηκαν και διατήρησαν το προβάδισμά τους κι έφτασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα με το τελικό 84-61.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Γιανκίδης.

Δεκάλεπτα: 22-16, 36-41, 65-47, 84-61.