Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε των Ατρόμητων με 86-39 στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενοι κατέβηκαν χωρίς τον προπονητή τους Κωνσταντίνο Λαδά λόγω της γέννησης του υιού του, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν από την αρχή να δείχνουν διάθεσή να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Με όπλο την καταπληκτική άμυνα που έπαιζαν από το ξεκίνημα κατάφεραν να προηγηθούν με 23-9 από την πρώτη περίοδο δίνοντας μια γεύση για το τι θα ακολουθήσει.

Η ίδια ακριβώς εικόνα διαδραματίστηκε και στη δεύτερη περίοδο με τον Πιερικό Αρχέλαο να μη δέχεται ούτε εδώ διψήφιο αριθμό πόντων στο δεκάλεπτο και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το σκορ ημιχρόνου να είναι 48-18.

Και το τρίτο δεκάλεπτο είχε ακριβώς την ίδια εξέλιξη με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν την καλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση και να κρατάνε και πάλι τους αντιπάλους τους στους εννέα πόντους σε δέκα λεπτά σκοράροντας οι ίδιοι και πάλι είκοσι πέντε. Το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου έγραφε 73-27.

Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Πιερικού Αρχελάου σήκωσε ελαφρώς το πόδι από το γκάζι στην επίθεση πετυχαίνοντας μόλις 13 πόντους ενώ οι φιλοξενούμενοι έκαναν την μεγαλύτερη συγκομιδή πόντων από τα τέσσερα δεκάλεπτα πετυχαίνοντας δώδεκα.

Το τελικό 86-39 δεν αφήνει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της κυριαρχίας των γηπεδούχων που ξεκινούν την σεζόν με τον καλύτερο τρόπο.

Διαιτητές: Φελεκίδης – Τοπαλίδης.