Ο Βατανιακός επικράτησε με 73-58 του Εργόναθλου Πολυκάστρου, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ o Βατανιακός ο οποίος επικράτησε εύκολα με 73-58 απέναντι στον αξιόμαχο αλλά χωρίς πολλές λύσεις Εργόναθλο Πολυκάστρου στο Β’ ΔΑΚ Κατερίνης στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη πήρε από το ξεκίνημα του ματς το προβάδισμα και φρόντισε να καθαρίσει την υπόθεση νίκη από νωρίς, με τους ελλιπείς σε πρόσωπα φιλοξενούμενους να καταθέτουν την προσπάθειά τους η οποία όμως δεν ήταν αρκετή για να βάλει δύσκολα στην ομάδα της Κατερίνης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δυο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ με τους γηπεδούχους να αποκτούν το προβάδισμα από το ξεκίνημα και να μην το χάνουν ποτέ, κλείνοντας την περίοδο με 7 πόντους διαφορά. (17-10)

Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Βατανιακού ανέβασε ακόμη περισσότερο την ταχύτητα και την ενέργειά της, αυξάνοντας διαρκώς την απόσταση από τον Εργόναθλο ο οποίος από την πλευρά του ήταν πολύ άστοχος στην τελική προσπάθεια. Οι παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη ήταν τρομερά αποτελεσματικοί εντός πεδιάς, προηγήθηκαν με 27-16 στα μισά περίπου του δεκαλέπτου, εκτοξεύοντας μάλιστα το προβάδισμά τους ως το +17 με το οποίο και πήγαν στα αποδυτήρια. (38-21).

Η τρίτη περίοδος ήταν και η πιο ενδιαφέρουσα καθώς οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση στην αρχή της και με ένα επιμέρους 2-7 έριξαν τη διαφορά στους 12 πόντους (40-28, 8′ και 10”). Η ομάδα της Κατερίνης στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη τρέχοντας εκείνη ένα σερί 9-0 (49-28, 2’ και 58’’) ανεβάζοντας ταυτόχρονα τη διαφορά στο μεγαλύτερο επίπεδο μέχρι εκείνη τη στιγμή (+21). Ωστόσο, από κει και έπειτα οι παίκτες του Γιώργου Παπαδόπουλου ξαναπήραν το μομέντουμ της αναμέτρησης, κράτησαν μακριά από το καλάθι τους γηπεδούχους και με ένα εντυπωσιακό 0-11 σερί έκλεισαν την 3η περίοδο με 10 πόντους διαφορά και ξαναμπήκαν θεωρητικά στη διεκδίκηση του ματς (49-39).

Ο Βατανιακός όμως δεν είχε διάθεση να κινδυνεύσει σε ένα παιχνίδι το οποίο του πήγαινε εξ αρχής και πατώντας γκάζι νωρίς επανέφερε και πάλι την κατάσταση υπέρ του. Με δύο διαδοχικά τρίποντα αλλά και με τρία εύστοχα σουτ εντός πεδιάς, εκτόξευσε και πάλι το προβάδισμά του στο +22 με αυτό το 12-0 σερί που έτρεξε στα πρώτα τρία λεπτά της περιόδου. Στην συνέχεια, οι δύο αντίπαλοι συνδέθηκαν για τα καλά με το αντίπαλο καλάθι, με το ματς να γίνεται run and gun και τις άμυνες να χαλαρώνουν. Η ομάδα του Πολυκάστρου προσπάθησε να συμμαζέψει τη διαφορά, βρήκε αρκετά εύστοχα σουτ, όμως ο Βατανιακός διαχειρίστηκε με άνεση τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού και πήρε δικαιότατα το ροζ φύλλο αγώνα με 73-58.

Διαιτητές: Ταρενίδησ Στ. – Ταρενίδης Κ.

Δεκάλεπτα: 17-10, 38-21, 49-39, 73-58.