Ο Μέγας Αλέξανδρος επικράτησε με 60-56 των Πανθήρων, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν σκορ και η ολοκλήρωσή του τις βρήκε ισόπαλες στου δεκαπέντε πόντους.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών να βρίσκεται μπροστά μόλις με έναν πόντο (28-27) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, καθώς σημείωσε δεκαεννέα πόντους και δεχόμενος εννέα προηγήθηκε με 47-36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πάνθηρες προσπάθησαν να πετύχουν την ανατροπή, ωστόσο ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν αυτός που κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 60-56.

Διαιτητές: Καραμανλής – Μποΐτσης.

Δεκάλεπτα: 15-15, 28-27, 47-36, 60-56.