Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ηττήθηκε με 54-74 από τον Άθλο Αλεξάνδρειας, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 1ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, καθώς οι παίκτες του ήταν ιδιαίτερα παραγωγικοί και κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με 14-22.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με την παραγωγικότητα του φιλοξενούμενου να παραμένει στα ίδια επίπεδα και το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 29-44.

Και στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Βασίλη Αγγέλη παρέμειναν συνδεδεμένοι με το αντίπαλο καλάθι, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους δεκαεννέα πόντους και το σκορ στο 45-64.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν συνολικά δεκαεπτά πόντους και τον Άθλο Αλεξάνδρειας να είναι νικητής στο ντέρμπι της πόλης με το τελικό 54-74.

Διαιτητές: Μελανίδης – Γιανκίδης.

Δεκάλεπτα: 14-22, 29-44, 45-64, 54-74.